XINDL X

22. prosince 2014 v 22:47 | George |  životopisy osobností a skupin
XINDL X

Biografie

V roce 2007 zvítězil s písní Mamut v soutěži Česko hledá písničku. V roce 2008 získal ocenění Autorská Porta za píseňDysgrafik, na festivalu Zahrada zvítězil v písničkářské kategorii a v soutěži Inkubátor pořádané serverem iLegalne.czzvítězil s písní "Styky" v kategorii pop. Jeho píseň "Anděl" byla v roce 2008 nejhranější písní na serveru Bandzone.cz.
Dne 2. září 2008 vydal debutové album Návod ke čtení manuálu, za které získal nominaci na cenu České hudební akademie Anděl v kategorii folk a country. Singl z alba Anděl získal o rok později tutéž nominaci v kategoriích píseň roku a videoklip roku. V roce 2008 také nahrál a nazpíval na hudbu Tomáše Poláka ze skupiny Mig 21 čtyři písně pro film Vy nám taky, šéfe!
V roce 2010 vydal album Praxe relativity, kde se nachází např. píseň Láska v housce (kterou nazpíval s Olgou Lounovou), Chemie, Nejlepší kuchař či Dysgrafik. Píseň Láska v housce získala nominaci na Anděla za nejlepší klip i píseň. Xindl X byl ten rok take nominován na zpěváka roku a získal ocenění Skokan roku v anketě Český slavík.
V roce 2011 vydal album akustických předělávek písní z předchozích dvou alb Xpívánky. V roce 2012 vydal desku Láska, z níž pochází singly Zlato, Štědrý večer nastal, Dočasná svatá a Casio.
Dne 18. dubna 2014 vydal novou desku Čecháček Made, z níž pochází singly Barbína a V blbým věku.
Xindl X ve své hudbě kombinuje hiphopové frázování s folkem, jazzem a blues. Těžištěm písní však zůstávají písňové texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď jako smysl pro ironii.
Na koncertech vystupuje sám s kytarou nebo s doprovodnou kapelou ve složení Emil Valach - bicí, Lukáš Bundil - kytara, Jan Cidlinský - baskytara, Dalibor Cidlinský jr. - klávesy, banjo, kytara

Pod svým skutečným jménem Ondřej Ládek působí také jako filmový a televizní scenárista. Je autorem námětu a spoluautorem scénáře filmu Restart (spolu s režisérem Juliem Ševčíkem). Je spoluautorem námětu seriálu Comeback a spoluautorem scénářů k jeho prvním patnácti dílům. Jeho texty a hudba by měly zaznít v připravovaném filmovém muzikálu Raportér, projektu režiséra Jakuba Sommera.

Osobní život

Jeho partnerkou byla Olga Lounová, v roce 2011 se rozešli. V následujícím roce si vzal svou přítelkyni Moniku, mají dvě děti, dceru a syna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama